Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 11
#1
Orvostovábbképző Szemle XXVII. évf. 2. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2020-03-02

Mi a teendő, ha a beteg akutan fellépő mellkasi fájdalom miatt keresi fel a háziorvosi rendelőt? 

#2
Orvostovábbképző Szemle XXV. évf. 12. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2019-01-07

A vesekövesség népbetegség. Gyakorisága régóta nagy, és ma is egyre nő. A férfiak korábbi dominanciája eltűnőben van, ma már alig kisebb a nő­betegek száma. A recidíva aránya igen nagy. A vesekőbetegség kezelése több, mint a fájdalmat szüntető sürgős ellátás, majd a bennrekedt kő műtéti eltávolítása. Összetett orvosi feladat, amelyben számos szakmának kez­dettől van dolga, és a hosszan tartó betegség végül a vesekőtől távol álló specialitásoknak is feladatot ad. A kőprofilaxis révén a heveny fájdalmakon túl a késői következmények is nagyrészt megelőzhetők.

#3
Orvostovábbképző Szemle XXIII. évf. 6. szám
OTSZ Online >> Tüdőgyógyászat
2016-06-17

A krónikus obstruktív betegek állapotát évek, évtizedek óta légzésfunkciós értékeik alapján ítéltük meg. A szakmai protokollok eszerint javasolták te­rápiájukat, és ehhez igazodott a gyógyszereik finanszírozása is. Mivel a kü­lönböző fenotípusok és az eltérő mértékben panaszos betegek kockázata nem csupán a spirometriás értékeiktől függ, új, ezen a kockázatbecslésen alapuló csoportbeosztás jelent meg először a szakmai, majd a finanszírozási protokollban. Ez utóbbi előírja a beteg csoportbeosztásának rögzítését a kórlapon/leleten. Érdemes tehát röviden összefoglalni és értelmezni a tü­dőgyógyászati leleteken felbukkanó új információkat.

#4
Orvostovábbképző Szemle XXII. évf. 11. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Egészségügyeink
2015-11-22

A tanulmány a nem fertőző megbetegedések (NCD) egyik fontos területe, a krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) társadalmi terheiről ad át­tekintést nemzetközi példákon és egy konkrét hazai elemzésen keresztül. A helyzetkép arra figyelmeztet, hogy az egészségpolitikai döntéshozók nem érzékelik kellő súllyal a probléma nagyságát.

#5
Orvostovábbképző Szemle XXII. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Egészségügyeink
2015-05-04

Amit tudunk: a változások elkerülhetetlenek. Az utolsó érdemi átalakítás 2006-ban volt, és a gyógyítás technológiája olyan gyorsan fejlődik, a szükségletek olyan mér­tékben változnak, hogy legalább tízévenként szükség van „hozzáigazításra”, azaz szerkezeti átalakításra, de ez csak akkor hatékony, ha forrásallokációs változás és az érdekeltségi rendszer megváltoztatása is követi. Ebben az írásban megkísérlem számba venni, hogy milyen változások várhatók az idén az egészségügyben, illetve hogy egyáltalán várhatók-e érdemi változások.

#6
Orvostovábbképző Szemle Különszámok 20 éves jubileumi különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Jubileumi különszám
2014-01-13

A történetírás mindig szubjektív, még akkor is, ha igyekszünk objek­tív tényekre alapozni, hiszen lénye­ges, hogy az eseményekből mit eme­lünk ki, és mit hagyunk a háttérben. A sikereket hangsúlyozzuk, vagy az akadályokról beszélünk, melyek nél­kül a sikerek még emelkedettebbek lennének. A jelen munkában is a szer­zők szubjektív véleménye tükröződik, bár az összeállítás adatokra támaszko­dik. Számadatokkal különben az olva­sót szándékosan nem terheljük, hogy a figyelem az általános összefüggé­sekre koncentrálódjon.

#7
Orvostovábbképző Szemle XX. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Egészségügyeink
2013-05-24

Az eddigi tapasztalatok alapján a 2009-ben indult indikátorrendszer elérte a célját és képes a háziorvosi szolgálatok tevékenységének mérésére, a minőségi munka ösztönzésére. Az OEP munkatársai részletesen bemutatják az indikátor alapú értékelési rendszer kialakulását és jelenlegi működését.

#8
Orvostovábbképző Szemle XX. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2013-03-18

Ahhoz, hogy egy országban megvalósuljon és sikeresen elterjedjen az egynapos sebészet, szemléletváltásra van szükség mind az egészségpolitikai, irányítási és finanszírozási rendszer szereplői, mind az ellátásban szerepet vállaló szakemberek, mind pedig a betegek részéről. 

#9
Orvostovábbképző Szemle XIII. évf.10. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2006-10-01

Főbb tézisek: 1. A pozitronemissziós tomográfia (PET) a rosszindulatú daganatokat fokozott anyagcseréjük alapján mutatja ki, így ideális módon kiegészíti a komputertomográfiát. 2. A stádiumbesorolás javítása révén a PET számos költséges vizsgálatot és sikerrel nem kecsegtető terápiás beavatkozást feleslegessé tehet. 3. A PET vizsgálatok finanszírozása Európa országaiban távolról sem egységes. Németország a jelenleg érvényes szabályozás miatt a PET alkalmazásában elmaradt a többi európai országtól. Németországban évente csaknem 400 000 ember betegszik meg rákban. A daganatdiagnosztika és -terápia terén végbement jelentős fejlődésnek köszönhetően közülük sokan meggyógyíthatók. A daganatsejtek bizonyos anyagokat fokozott mértékben metabolizálnak, elsősorban gyorsabb növekedésük és megnövekedett energiaigényük miatt. Ennek megfelelően az energiaforgalom, illetve a proliferáció szubsztrátjai kézenfekvő lehetőséget kínálnak a különböző szövetek jellemzésére. A kérdéses biomolekulák pozitronsugárzó anyagokkal megjelölhetők. A nukleáris medicinában alkalmazott nyomkövetés azon alapul, hogy a minimális (pikomoláris) mennyiségben beadott radioaktív anyagok az anyagcserét farmakológiailag nem befolyásolják, ugyanakkor – megfelelő berendezések közbeiktatásával – mérhetővé és ábrázolhatóvá teszik azt.

#10
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás IX. évf.2. szám
OTSZ Online
2005-03-01
A 2004-ben bevezetett finanszírozási változások igen nehéz helyzetbe hozták az egészségügyben dolgozókat mind a betegellátás feltételei, mind saját lehetőségeik terén. 1992-ben a korábbi, ún. bázisfinanszírozást a teljesítményelvű, a járóbeteg-ellátásban német pontokon, a fekvőbeteg-ellátásban pedig Homogén Betegség Csoportokon (HBCS) alapuló elszámolás váltotta fel. Teljesítményelvű és nem teljesítményalapú, hiszen egyik típusú ellátásban sem a betegre fordított költségek megtérítéséről, hanem csak ún. átalányfinanszírozásról van szó. Az ügyes(kedő) intézmények teljesítményük határtalan növelésére törekedtek, melyet elsősorban a kódolás tökéletesítésével, sajnos sok esetben nagymértékű torzítással, igyekeztek elérni. Az OEP-kiadások meghaladták tűrőképességük határát, az évenkénti változtatgatások nem értek el eredményt. 2004-től ezért visszatértek a relatív bázisfinanszírozás elvéhez, melyet most a felső határ meghúzásával alakítottak ki (TVK, azaz teljesítmény-volumen-korlát). A 43/99-es kormányrendeletet módosító 264/2003-as rendelet a 2003-as év teljesítményének 98%-on tartására törekszik a degresszió alkalmazásának bevezetésével, tehát a korábbi teljesítménynövelő praktikák vesztettek értékükből. Az intézmények gazdasági egyensúlyának bevétel oldali támogatásához egy, a kódolással foglalkozó módszernél sokkal összetettebb tevékenységre van szükség. Hatékonyabb nem csak a betegellátás finanszírozását érintő tényezők kimeneti adataival foglalkozni, hanem az egymásra épített, párhuzamosságok nélküli, ellátó szintek közötti megfelelő információáramlással támogatott ellátásfolyamat feltételeknek megfelelő kialakítását, működtetését, folyamatos ellenőrzését és fejlesztését végezni. Ezt a tevékenységláncot az egészségügyi közgazdaságtan minőségügy esetmenedzsmentként ismeri.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.